POZNAJ POLSKĘ – Pierwsze letnie dni jesieni ;)
W dniach 26-28 września 2023, w pierwszy od stu lat, tak ciepły koniec września, grupa 40stu uczniów naszej szkoły uczestniczyła w drugiej z trzech zaplanowanych wycieczek edukacyjnych w ramach projektu „Poznaj Polskę”.
Pierwszy i ostatni dzień naszego wyjazdu spędziliśmy w przepięknym Wrocławiu.
Miejsca odwiedzone to:
-
modernistyczna Hala Stulecia (dawniej Hala Ludowa) – obiekt wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, uznany za pomnik historii
-
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
-
Pawilon Czterech Kopuł – gdzie znajduje się galeria sztuki współczesnej
-
Gmach Główny gdzie od strony rzeki znajdują się rzeźby „Rycerze króla Artura” Magdaleny Abakanowicz
-
Panorama Racławicka - muzeum służące ekspozycji obrazu pod tym samym tytułem
-
Zespół historycznego centrum – uznany za pomnik historii:
-
Ostrów Tumski – najstarsza, zabytkowa część Wrocławia z gotyckim kościołem: archikatedrą św. Jana Chrzciciela (przy niej barokowa kaplica Elektorska)
-
Stare Miasto – najstarsza i najciekawsza część lewobrzeżnego Wrocławia
-
Rynek - z gotyckim Starym Ratuszem, Nowym Ratuszem, Piwnicą Świdnicką (najstarsza restauracja w Europie) – jeden z największych rynków staromiejskich w Europie, a otaczające budynki reprezentują style różnych epok.
-
plac Solny – dawny średniowieczny plac targowy, swym narożnikiem styka się z Rynkiem.
-
-
Hydropolis – Interaktywne Muzeum Wody jest miejscem, w którym technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą ukazaniu wody z różnych perspektyw - każda z nich pokazuje wodę w innym aspekcie. Można w nich np. wejść do rzeczywistych rozmiarów repliki batyskafu Trieste, który jako pierwszy w historii dotarł do najgłębszego miejsca na Ziemi, poznać działanie starożytnych wynalazków związanych z wodą, czy dowiedzieć się, ile wody zawiera ludzkie ciało. Wystawę otwiera film Planeta Wody wyświetlany na panoramicznym ekranie w 360°. Oprócz działalności wystawienniczej Centrum dysponuje rozbudowaną ofertą edukacyjną opartą na podstawie programowej Ministerstwa Edukacji Narodowej. W ramach specjalnych zajęć uczniowie szkół mogą wziąć udział w warsztatach naukowych. Uczniowie naszej szkoły mogli wziąć pod lupę dietę sów, przeanalizować pozostałości pokarmowe tych ptaków oraz zapoznać się z anatomią kręgowców. Warsztat miał na celu ukazanie powiazań pomiędzy różnorodnością zwierząt a ekologią.
Centralny dzień wycieczki spędziliśmy w Wałbrzychu i okolicznym Szczawnie Zdroju, gdzie mogliśmy odpocząć i ładować energię na zwiedzanie.
W Wałbrzychu zwiedziliśmy:
-
Starą Kopalnię – Park Wielokulturowy - to największa atrakcja turystyki poprzemysłowej w Polsce, mieszcząca się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego
-
Zamek Książ - monumentalny kompleks architektoniczny o unikalnym na skalę Europy położeniu na cyplu skalnym pośród morza lasów. Ze względu na swoją bogatą historię oraz niezwykłą kubaturę obiekt został wpisany na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa, znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich i do dzisiaj stanowi istotne świadectwo dawnych dziejów. Książ jako zespół rezydencjonalny obejmuje trzeci co do wielkości zamek w Polsce, największy na Dolnym Śląsku.
-
Muzeum Porcelany – budynek mieści ponad 10.000 obiektów kolekcji porcelany śląskiej oraz historycznej porcelany z manufaktur i fabryk europejskich, część pomieszczeń została zaaranżowana w stylu dawnej mieszczańskiej rezydencji z wykorzystaniem własnych zbiorów, głównie malarstwa, mebli oraz rzemiosła artystycznego.
Do zobaczenia na kolejnej wycieczce – zapraszamy.
Eryk Gorzelańczyk
p.s. kolejne zaplanowane wyjazdy to w terminie:
-
3-5 październik 2023 do Warszawy.
Rozwiń Metryka
Podmiot udostępniający informację: | |
---|---|
Data utworzenia: | 2023-09-30 |
Data publikacji: | 2023-09-30 |
Osoba sporządzająca dokument: | |
Osoba wprowadzająca dokument: | Małgorzata Piwowarczyk |
Liczba odwiedzin: | 185 |