zasady zdrowego odżywiania

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony

TALERZ ZDROWEGO ODŻYWIANIA

Zachęcamy do lektury strony internetowej Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ) . To  wiarygodne źródło informacji na temat zasad zdrowego żywienia oraz stylu życia.
Zapraszamy także do lektury  e-booka na temat nowego modelu zaleceń zdrowego żywienia w postaci Talerza Zdrowego Żywienia.
 
 
Zalecenia w sposób prosty i przejrzysty zilustrowano w postaci talerza pełnego różnorodnych produktów. Ilość poszczególnych grup produktów spożywczych na talerzu nie jest przypadkowa – symbolizuje zalecane proporcje między trzema grupami produktów w całodziennej diecie.

 Obok talerza zamieszczono również wskazówki, jakich produktów jeść więcej, które ograniczać oraz w jaki sposób je ze sobą zamieniać. W kategoriach „Jedz mniej”, „Jedz więcej”, „Zamieniaj” wymieniono poszczególne grupy produktów w kolejności od tych najbardziej wpływających na zdrowie Polaków. Zwrócono również uwagę na istotność aktywności fizycznej oraz utrzymania prawidłowej masy ciała.

Uzupełnieniem do nowych zaleceń zdrowego żywienia jest materiał „W 3 krokach do zdrowia” przedstawiający konkretne zalecenia żywieniowe dotyczące różnych grup produktów na 3 poziomach – umożliwiających zmianę nawyków żywieniowych stopniowo, małymi krokami.

Kliknij tutaj, aby pobrać materiał: 

Talerz Zdrowego Żywienia w praktyce

Autor 

Pliki do pobrania


Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2022-03-11
Data publikacji:2022-03-11
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:1400