Jesteś tutaj: Start / Programy edukacyjne

Programy edukacyjne

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Artykuły

„Przedsiębiorczość - inwestycją w przyszłość”

 

 

 

W bieżącym roku szkolnym 2023/2024, po „przerwie pandemicznej”, w Zespole Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich im. Janka Bytnara „Rudego” w Kaliszu powracamy do realizacji projektów edukacyjnych realizowanych w ramach edukacji ekonomicznej wraz z Narodowym Bankiem Polskim, tym razem projekt nosi tytuł: „Przedsiębiorczość - inwestycją w przyszłość”

 

Założeniem projektu jest:

  • wzrost wiedzy u uczniów nt. banków (ich powiązaniem z codziennym życiem, powstaniem banków, ich rolą i korzystaniem z usług), podczas warsztatów "Ale bank" w Centrum Pieniądza NBP

  • wzrost wiedzy u uczniów nt. nowoczesnych systemów płatniczych (usług bankowych, z których korzystamy na co dzień, zasadami bezpiecznego posługiwania się pieniądzem bezgotówkowym oraz innowacjami z zakresu nowoczesnych finansów) podczas warsztatów "Nowoczesne systemy płatnicze" w Centrum Pieniądza NBP

  • wzrost wiedzy u uczniów nt. historii inwestowania, (motywy kierujące inwestorami oraz opłacalności inwestycji w różne instrumenty finansowe od starożytności aż po czasy współczesne) podczas warsztatów "Historia inwestowania" w Centrum Pieniądza NBP

  • wzrost wiedzy u uczniów nt. Banku Centralnego (geneza banków centralnych na świecie i na ziemiach polskich, powstania najstarszych banków centralnych Europy, działalność Narodowego Banku Polskiego) podczas zajęć "Bank centralny" w Centrum Pieniądza NBP

  • wzrost kompetencji matematycznych u uczniów szkoły ZSGH, podczas zajęć dodatkowych z matematyki

  • wzrost kompetencji u uczniów szkół podstawowych w zakresie predyspozycji zawodowych i kształtowaniu postaw przedsiębiorczych na własnej ścieżce kariery zawodowej podczas warsztatów z przedsiębiorczości

 

Zapraszam do udziału w projekcie.

Informacje szczegółowe n.t. projektu dostępne są u koordynatora projektu p. Eryka Gorzelańczyka oraz na bieżąco na stronie internetowej szkoły.

 

 

10 października 2023
Czytaj więcej o: „Przedsiębiorczość - inwestycją w przyszłość”

POZNAJ POLSKĘ – Pożegnanie z latem.

 


Nasza szkolna przygoda, z uczestnictwem w programie Poznaj Polskę, która rozpoczęła się na początku lata nad morzem, właśnie dobiegła końca. W dniach 3-5 października 2023, grupa 40stu uczniów naszej szkoły uczestniczyła w trzeciej i ostatniej z zaplanowanych wycieczek edukacyjnych w ramach projektu „Poznaj Polskę”. Tą wycieczką pożegnaliśmy lato.

 

Tym razem celem naszego wyjazdu była stolica naszego kraju - Warszawa. Brakować mogło nam tylko czasu, bo nie brakuje w tym ogromnym mieście atrakcji do zwiedzania.

Nam udało się zwiedzić/zobaczyć:

  • Centrum Nauki Kopernik - to nie jest muzeum, nie ma gablot ani przewodników - to przestrzeń, która inspiruje do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi …

  • Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S.Skrzypka – to miejsce gdzie można zrozumieć podstawowe zagadnienia oraz skomplikowane procesy ekonomiczne. Pokazano nam istotę tego, czym jest pieniądz, jaką przebył drogę i w jaki sposób pomaga nam w codziennym życiu.

  • Stadion Narodowy

  • Bibliotekę Uniwersytecką

  • Autentyczny fragment muru Getta Warszawskiego

  • Muzeum Powstania Warszawskiego - interaktywne muzeum upamiętnia największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej.

  • Historyczny Zespół miasta z Taktem Królewskim - to reprezentacyjna droga prowadząca od Zamku Królewskiego aż do Wilanowa.

  • Pałac Prezydencki - zabytkowy pałac w Śródmieściu Warszawy przy ul. Krakowskie Przedmieście, siedziba Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

  • Zamek Królewski – Rezydencja Królów Rzeczypospolitej - barokowo-klasycystyczna dawna rezydencja królów Polski

  • Archikatedrę św. Jana Chrzciciela – która stanowi jedno z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski

  • Ogród Saski – gdzie kiedyś znajdował się Pałac Saski – klasycystyczny pałac zniszczony po Powstaniu Warszawskim, w murach którego obecnie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza – miejsce uczczenia pamięci poległych w walce o niepodległość kraju

  • Muzeum Łazienki Królewski - magiczne i niezwykłe ogrody - letnia Rezydencja Króla Stanisława Augusta wraz z klasycystycznym pałacem Belwederem

  • Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie – barokowy pałac królewski króla Jana III Sobieskiego

  • Muzeum Historii żydów Polskich POLIN - dokumentujące wielowiekową historię Żydów w Polsce.

  • Zespół zabytkowych cmentarzy wyznaniowych na Powązkach - łączy w sobie siedem nekropolii: Cmentarz Powązkowski (stare Powązki), Cmentarz Ewangelicko-Augsburski, Cmentarz Ewangelicko-Reformowany, Cmentarz Żydowski, Cmentarz Muzułmańsko Kaukaski i Cmentarz Muzułmańsko Tatarski oraz Cmentarz Wojskowy na Powązkach gdzie oddaliśmy hołd patronowi szkoły Jankowi Bytnarowi „Rudemu”.

 

Uczestnikom wszystkich wyjazdów gratulujemy pięknych wrażeń i dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

Eryk Gorzelańczyk

 

6 października 2023

POZNAJ POLSKĘ – Pierwsze letnie dni jesieni ;)

 

W dniach 26-28 września 2023, w pierwszy od stu lat, tak ciepły koniec września, grupa 40stu uczniów naszej szkoły uczestniczyła w drugiej z trzech zaplanowanych wycieczek edukacyjnych w ramach projektu „Poznaj Polskę”.

 

Pierwszy i ostatni dzień naszego wyjazdu spędziliśmy w przepięknym Wrocławiu.

Miejsca odwiedzone to:

  • Pawilon Czterech Kopuł – gdzie znajduje się galeria sztuki współczesnej

  • Gmach Główny gdzie od strony rzeki znajdują się rzeźby „Rycerze króla Artura” Magdaleny Abakanowicz

  • Panorama Racławicka - muzeum służące ekspozycji obrazu pod tym samym tytułem

  • Zespół historycznego centrum – uznany za pomnik historii:

  • Wyspy odrzańskie

  • Hydropolis – Interaktywne Muzeum Wody jest miejscem, w którym technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą ukazaniu wody z różnych perspektyw - każda z nich pokazuje wodę w innym aspekcie. Można w nich np. wejść do rzeczywistych rozmiarów repliki batyskafu Trieste, który jako pierwszy w historii dotarł do najgłębszego miejsca na Ziemi, poznać działanie starożytnych wynalazków związanych z wodą, czy dowiedzieć się, ile wody zawiera ludzkie ciało. Wystawę otwiera film Planeta Wody wyświetlany na panoramicznym ekranie w 360°. Oprócz działalności wystawienniczej Centrum dysponuje rozbudowaną ofertą edukacyjną opartą na podstawie programowej Ministerstwa Edukacji Narodowej. W ramach specjalnych zajęć uczniowie szkół mogą wziąć udział w warsztatach naukowych. Uczniowie naszej szkoły mogli wziąć pod lupę dietę sów, przeanalizować pozostałości pokarmowe tych ptaków oraz zapoznać się z anatomią kręgowców. Warsztat miał na celu ukazanie powiazań pomiędzy różnorodnością zwierząt a ekologią.

 

Centralny dzień wycieczki spędziliśmy w Wałbrzychu i okolicznym Szczawnie Zdroju, gdzie mogliśmy odpocząć i ładować energię na zwiedzanie.

W Wałbrzychu zwiedziliśmy:

  • Starą KopalnięPark Wielokulturowy - to największa atrakcja turystyki poprzemysłowej w Polsce, mieszcząca się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego

  • Zamek Książ - monumentalny kompleks architektoniczny o unikalnym na skalę Europy położeniu na cyplu skalnym pośród morza lasów. Ze względu na swoją bogatą historię oraz niezwykłą kubaturę obiekt został wpisany na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa, znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich i do dzisiaj stanowi istotne świadectwo dawnych dziejów. Książ jako zespół rezydencjonalny obejmuje trzeci co do wielkości zamek w Polsce, największy na Dolnym Śląsku.

  • Muzeum Porcelany – budynek mieści ponad 10.000 obiektów kolekcji porcelany śląskiej oraz historycznej porcelany z manufaktur i fabryk europejskich, część pomieszczeń została zaaranżowana w stylu dawnej mieszczańskiej rezydencji z wykorzystaniem własnych zbiorów, głównie malarstwa, mebli oraz rzemiosła artystycznego.

 

Do zobaczenia na kolejnej wycieczce – zapraszamy.

 

Eryk Gorzelańczyk

 

p.s. kolejne zaplanowane wyjazdy to w terminie:

 

  • 3-5 październik 2023 do Warszawy.

 

 

 

 

30 września 2023

„POZNAJ POLSKĘ”

 

 

 

Informacje zawarte w niniejszym projekcie edukacyjnym są zgodne z komunikatem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 27 sierpnia 2021 r. o ustanowieniu przedsięwzięcia pod nazwą „Poznaj Polskę” z późn. zm.



Podstawowe zasady przedsięwzięcia

Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

Przyznawane przez Ministra w formie dotacji celowej środki finansowe przeznaczane są na dofinansowanie wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra w odrębnym komunikacie w każdym roku realizacji przedsięwzięcia. W ramach tych obszarów Minister ogłasza na swojej stronie wykazy punktów edukacyjnych.

 

Finansowanie

Ze środków pochodzących z dotacji mogą być finansowane tylko wydatki uwzględnione w kalkulacji kosztów wycieczki, w tym:

  • koszty przejazdu,

  • bilety wstępu,

  • usługa przewodnicka,

  • zakwaterowanie,

  • wyżywienie,

  • ubezpieczenie uczestników wyjazdu.

 

 

Szkoła wnioskowała o dofinansowanie trzech trzydniowych wycieczek edukacyjnych:

  1. do Gdańska

  2. do Wrocławia i Wałbrzycha

  3. do Warszawy

 

W ramach wyjazdu konieczne są do realizacji punkty edukacyjne odpowiednio według czasu trwania wycieczki a w przypadku zgłoszonych wyjazdów przez szkołę jest ich sześć i tak:

ad 1.

Pelpin – zespół pocystersko – katedralny,

Tczew – Muzeum Wisły w Tczewie, oddział Narodowego Muzeum Morskiego

Gdańsk – Gdańsk Oliwa – zespół pocystersko – katedralny,

Gdańsk – Stocznia Gdańska – miejsce narodzi Solidarności,

Gdańsk – Europejskie Centrum Solidarności,

Gdańsk – Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku,

 

 

ad 2.

Wałbrzych – Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki w Wałbrzychu,

Wałbrzych – Muzeum Porcelany w Wałbrzychu,

Wałbrzych – Zamek Książ

Wrocław – Hydropolis Interaktywne Muzeum Wody,

Wrocław – Muzeum Narodowe we Wrocławiu – Panorama Racławicka,

Wrocław – Muzeum Narodowe we Wrocławiu – Pawilon Czterech Kopuł,

 

 

 

ad 3.

Warszawa – Autentyczny fragment murów Getta Warszawskiego,

Warszawa – Centrum Pieniądza NBP,

Warszawa – Centrum Nauki Kopernik

Warszawa – Muzeum Powstania Warszawskiego

Warszawa –Zespół zabytkowych cmentarzy wyznaniowych na Powązkach,

Warszawa – Cmentarz Powstańców Warszawy i Pomnik „Polegli – Niepokonani”

 

 

 

Wszystkie wycieczki odbędą się w bieżącym roku kalendarzowym a pierwsza z nich planowana jest jeszcze w bieżącym 2022/2023 roku szkolnym.

Wyjazdy są w trakcie organizacji a do uczestnictwa wszystkich serdecznie zapraszamy

 

 

Informacji udziela Eryk Gorzelańczyk

 

 

 

 

 

 

 

 

5 kwietnia 2023

POZNAJ POLSKĘ - Pierwszy wyjazd za nami ;)

 

 

 

W dniach 14-16 czerwca 2023, pierwszych 40stu uczniów naszej szkoły uczestniczyło w pierwszej z trzech zaplanowanych wycieczek edukacyjnych w ramach projektu „Poznaj Polskę” do Gdańska.

Już po drodze do celu, w Malborku zachwycali się Zamkiem Krzyżackim w Malborku oraz w Pelpinie – zespołem pocystersko – katedralnym a w Tczewie zwiedzili Muzeum Wisły, które jest oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego. W miejscu docelowym czyli Gdańsku zwiedzili Główne Miasto lub Prawe Miasto reprezentacyjną część gdańskiej dzielnicy Śródmieście, tworzącą zwarty zespół zabytkowy. Znajduje się tam większość zabytków miasta; Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP, Złota Brama czy Ratusz Głównego Miasta oraz zabytkowa oś Drogi Królewskiej składająca się z ul. Długiej i Długiego Targu. W ramach projektu uczniowie mieli możliwość zobaczyć Stocznię Gdańską – miejsce narodzi Solidarności oraz zwiedzić Europejskie Centrum Solidarności pokazujące tak bliską im historię kraju. W ramach odległej historii zwiedzili również Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku a na zakończenie wycieczki Gdańsk Oliwę i zespół pocystersko – katedralny, gdzie w murach Archikatedry Oliwskiej uczestniczyli w koncercie organowym na zabytkowych organach gdzie anioły trzymają trąby, puzony oraz dzwonki i można je wprawiać w ruch razem z wirującymi słońcami i gwiazdami. Tym sposobem wszyscy przenieśli się w wyczekiwany okres wakacji bo nie obyło się na wycieczce bez wizyty nad ciepłym mimo wczesnej pory Morzem Bałtyckim.

Do zobaczenia na kolejnej wycieczce – zapraszamy.

 

Eryk Gorzelańczyk

 

p.s. kolejne zaplanowane wyjazdy to w terminie:

 

  • 26-28 września 2023 do Wrocławia i Wałbrzycha

 

  • 3-5 październik 2023 do Warszawy.

 

16 czerwca 2023

„ Edukacja globalna” z Polską Akcją Humanitarną w Zespole Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich im. Janka Bytnara ‘Rudego’ w Kaliszu

W bieżącym roku 2012/2022, nasza szkoła przystąpiła do programu „Godziny wychowawcze ze Światem’ opracowanym przez Polską Akcję Humanitarną tym samym wprowadzając do zajęć z wychowawcą elementy edukacji globalnej.  Celem programu jest nie tylko informowanie o tym, jaki nasz świat jest obecnie, ale także kształtowanie postaw (m.in. empatii, otwartości i osobistego zaangażowania) oraz umiejętności współpracy, które pomogą nam uczynić go bardziej sprawiedliwym w przyszłości. Całoroczny cykl zajęć stanowi zaproszenie do zgłębiania wyzwań współczesnego świata i poznawania takich wartości jak: solidarność, szacunek i otwartość. Realizacja treści związanych z w/w programem będzie skuteczna za sprawą  materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Polską Akcję Humanitarną, które pomogą: wyjaśnić pojęcie edukacji globalnej, przedstawić zasady i wskazówki metodą moderowanej dyskusji, zareagować na dyskryminujące słowa i częste argumenty. Wśród tematów poruszanych w programie są m.in. takie kwestie jak: stereotypy, rasizm, zasoby wodne, kryzys klimatyczny, zmiana perspektywy w postrzeganiu świata. Po skończonym programie, osoby uczestniczące poczują się bardziej odpowiedzialne za swoje codzienne wybory i zachowania, które wpływają również na ludzi w innych częściach świata. Koordynator programu: Karolina Pakuła

 

6 października 2021

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-05-14
Data publikacji:2015-05-14
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:15116